Daiktų fotografavimas

Dirbdami kraštotyros darbą, etnografai, istorikai, ar­cheologai, geologai, botanikai dažnai turi nufotografuoti įvairius daiktus. Fotografuojant daiktus, pagrindinis užda­vinys yra teisingai perduoti daiktų išvaizdą ir jų paviršiaus medžiagos ypatybes.

Fotografuojant daiktus, labai svarbu teisingai parinkti poziciją. Geriausia fotografuoti iš tokios pozicijos, kad ob­jektyvas nedideliu kampu būtų nukreiptas į fotografuojamo daikto didžiąją plokštumą. Pavyzdžiui, fotografuojant skry­nią, reikia, kad būtų matoma jos šoninė sienelė, galas ir viršus. Fotografuojant blizgančius arba baltus daiktus, rei­kia naudoti tamsiai geltoną filtrą. Tai apsaugos nuo aureo­lių, negatyvai nebus tokie tiršti (tamsūs) ir bus išgautas švelnesnis reljefas.

Fonas, fotografuojant daiktus, turi būti lygus (nemargas ir nedryžuotas). Fonui tinka kartonas, fanera, palapi­nės audeklas. Galima apsieiti ir be artimo fono, išvedus toli esančius daiktus iš ryškumo zonos.

Tamsius daiktus reikia fotografuoti ant šviesaus fono, o šviesius – ant tamsaus. Vabzdžius, augalus, monetas ir kitus smulkius daiktus galima prie fono priklijuoti klijais arba prilipinti vašku. Naudojant smeigtukus, reikia užmaskuoti jų galvutes.

Fotografuojant daiktus, didelę reikšmę turi apšvietimas. Jis padeda teisingai perduoti daikto formą ir medžiagos, iš kurios jis padarytas, savybes.

Iš vienos pusės daiktas turi būti apšviestas truputį stipriau, tačiau reikia vengti tiesioginių saulės spindulių ir fotografuoti nestipriame šešėlyje. Baltas palapinės stogas gali būti geras atšvaitas, duodąs iš vienos pusės stipresnį, bet nekontrastingą apšvietimą. Plokščių daiktų (nu­blukusių medžio raižinių, monetų) reljefui išryškinti reika­lingas iš vienos pusės nedideliu kampu krintantis stipresnis ir kontrastingesnis apšvietimas.

Blizgančius daiktus kartais būna labai sunku nufoto­grafuoti. Fotografuojant metalinius indus, reikia padaryti, kad jie aprasotų (įpilti šalto vandens arba įdėti ledo). Ant kitų daiktų refleksų galima išvengti, atitinkamai juos pa­kreipus. Kartais blizgančius daiktus (poliruotus baldus, stiklo dirbinius) reikia apšviesti sudėtingu būdu. Turistams tai neprieinama, o, be to, tokių objektų jiems beveik netenka fotografuoti. Fotografuojant daiktus lauke prie išsklaidytos šviesos, refleksai būna mažesni.

Fotografuojant audeklus, kad būtų geresnis ryškumas, reikia naudoti mažesnę diafragmą. Audeklą reikia taip pa­kabinti, kad jis visas būtų vienodai apšviestas, o visuose jo kraštuose būtų vienodas ir lygus fonas. Jeigu audeklas kabinamas ant margos sienos, po juo reikia padėti didesnį neraštuoto audeklo gabalą.

Šalia fotografuojamo daikto kartais dedamas žinomo dydžio daiktas, pavyzdžiui, degtukų dėžutė, kuprinė, alpenštokas, liniuotė su pažymėtais centimetrais. Tokie daiktai padeda nustatyti fotografuojamo daikto dydį, parodo jo mastelį.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia