Svarbiausias žiemos kelionių inventorius yra sli­dės, todėl jas reikia ypač kruopščiai parinkti. Poilsio išvykoms, taip pat nesudėtingoms kelionėms, kur maršrutas eina keliukais, takais ar paruoštomis vė­žėmis mažai raižytoje ir lygioje vietovėje, tinka lengvos, klijuotos daugiasluoksnės slidės. Jos platesnės priekyje (66— 76 mm) ir gale (64—72 mm), o per vidurį siauresnės (56—64 mm). Užrietimas būna 240—280 mm ilgio (arba 1/7 visos slidės) ir 95—100 mm aukščio. Išlenki­mas padeda įveikti neaukštas kliūtis, o platesnis priekis nuvalo sniegą.

Sudėtingesnėms kelionėms slidės turi būti plates­nės. Patogiausios yra 90—110 mm pločio slidės su 12—14 cm aukščio ir 28 cm ilgio išlenkimu. Mažai riestos slidės užsiverčia puriu sniegu, o per daug riestos turi didelį pasipriešinimą.

Slidžių išlenkimas per vidurį priklauso nuo turisto ir jo kuprinės svorio, todėl išlenkimo laipsnį, užsi­dėjus kuprinę, reikia matuoti. Jei važiuojant tepa­las nuo slidės nusitrina galuose, tai slidė per daug išlenkta, o jei nuo vidurio — per mažai. Išlenkimo tarpas, sudėjus dvi slides, priklauso nuo slidės elas­tingumo bei ilgio ir turi būti 5—7 cm.

Slalominės slidės turistinėms kelionėms netinka, nes yra sunkios. Miškinguose, taigos ir kalnų rajo­nuose patogiausios yra trumpesnės slidės. Su jomis lengviau daryti posūkius, jos nesikabina už šakų.

Geriausios yra išilginiais sluoksniais klijuotos ir standžios slidės. Svarbu, kad jos nebūtų persisuku­sios, kreivos, per daug arba per mažai išlenktos. Nedidelius trūkumus galima pašalinti, pamirkius sli­dę verdančiame vandenyje ir stipriai užspaudus ka­ladėlėmis (nuo persisukimo). Galą užriesti galima, įspraudus tarpduryje, pakabinus sandėliuke po bal­kiu ir t. t.

Turistinėms kelionėms geriausiai tinka puskiečiai ir kieti apkaustai. Kurie iš jų geresni — sunku pa­sakyti. Didesnėms grupėms taigos maršrutuose ge­riau tinka puskiečiai apkaustai, kurių dirželiai su­siūti iš dviejų odos sluoksnių (vienas jų iš žalios odos). Tokiems apkaustams nereikia specialių batų, nutrūkę dirželiai ar kitos sugedusios apkaustų dalys nesunkiai pakeičiamos.

Kalnuotuose ir šiaurės rajonuose praktiškiausi yra kieti apkaustai su spyruoklėmis: lengva užsidėti sli­dę (tai ypač svarbu šaltyje), be to, nėra diržų, kurie dažnai nuspaudžia kojas, gresia nušalimas. Slides su tokiais apkaustais patogu vairuoti raižytoje vieto­vėje, o esant sniego plutai, galima statyti briauna: tai beveik neįmanoma su puskiečiais apkaustais.

Kieti apkaustai (“rotofelai”) sudėtingesnėse kelio­nėse nenaudotini, nes gerai pritvirtinti batus, esant dideliam svoriui ir dar su batmaišiais yra sunku.

Apkaustai prie slidžių tvirtinami slidės pusiausvy­ros zonoje taip, kad padėta ant piršto slidė kiek svir­tų į priekį. Per šių linijų turi eiti skersinė apkaustų ašis, kitaip tariant, paėmus slidę už dirželių ar troso, jos priekis turi kiek nusvirti žemyn.

Kelionėms geriausiai tinka diuraliuminės lazdos su mediniais lankeliais, nes jie platesni, ir lazda mažiau klimpsta. Kai sniegas labai purus, patartina lankelių stipinus skersai perrišti tvarsčiu arba izoliacine juos­ta. Kelionėje grupė privalo turėti 3—4 atsarginius lankelius. Sulūžus lankeliui, jį greit galimi pasiga­minti iš apvalios žalio beržo ar eglės šakelės. Ne­tinka lankeliai iš plastmasės.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia