Kaip nustatyti šernų amžių iš ilčių

Kaip nustatyti šernų amžių iš ilčių

Kai kurie medžiotojai dar iki šiol sume­džiotų šernų amžių nustatinėja pagal apati­nių ilčių šlifavimo paviršiaus ilgį.

Orien­taciniai dydžiai yra tokie:
  • 2-3 metų am­žiaus — 2,5 centimetro;
  • 3-4 metų — 3-4 centimetrai;
  • 4-5 metų — 4-5 centimetrai;
  • 5-6 metų — 4,5-5,5 centimetrai;
  • 6-7 metų — 5,5-6,5 centimetrai;
  • 7 ir daugiau metų — nuo 6,5 centimetro ir daugiau.

Taigi kiekvienas šlifavimo pavir­šiaus centimetras maždaug atitinka viene­rius gyvenimo metus. Tačiau praktika ro­do, kad šis metodas nėra tikslus. Ilčių nudilinimui įtakos turi išoriniai veiksniai, ats­kirų žvėrių individualios ypatybės, ir tai reikia turėti galvoje. Be to, pavyzdžiui, bū­na taip, kad metinio šerno ilties nudilusio paviršiaus ilgis gali būti 2,5 — 3 centimetrai, tuo tarpu net labai senų šernų šis pavir­šius paprastai nebūna ilgesnis kaip 7 cen­timetrai.

Grupė vokiečių biologų parengė metodą, kaip nustatyti šernų patinų amžių pagal apatinių ilčių formą. Amžių nusako ilties pamato pločio (vyresniems vieno centimetro atstumu nuo ilties pradžios) santykis su ilties pločiu ties šlifavimo pa­viršiaus briauna.

Juo šernas senesnis, juo mažesnis tų pločių skirtumas, o apie aštuntuosius de­šimtuosius metus tas skirtumas išnyksta. Pavyzdžiui, jei iltis apačioje yra 20 mili­metrų, o viršuje — 14, tai ilties formos koeficientas bus 1,43, šerno amžius 2—3 metai. Jei plotis apačioje 26, o viršuje 25 milimetrai, tai santykis tarp jų—1,04, o šerno amžius — apie 8 metai. Prieš 50 metų (1965 metais) vokiečių biologas E. Brandtas nustatė tokią ilčių formos koefi­ciento ir šernų amžiaus priklausomybę.

Kai koeficientas apie:
  • 1,80 — amžius apie vie­neri metai;
  • 1,50 — 1,21 — amžius 2 — 4 me­tai;
  • 1,20 — 1,05 — amžius 5 — 7 metai;
  • 1,04 — 1,00 — amžius 8 ir daugiau metų.

Tačiau pastaraisiais metais kito vokiečių biologo O. Miulerio tyrimai parodė, kad šis metodas nėra visiškai patikimas. Tiriant 33 šernų (jų amžius buvo tiksliai žinomas) iltis, D. Miuleris nustatė, kad maždaug aš­tuoniasdešimt procentų šernų amžius, nus­tatytas pagal ilčių formos koeficientą, bu­vo gerokai didesnis. Štai trimečių šernų amžius buvo didesnis dvejais metais (40 procentų atvejų) ir daugiau kaip dvejais metais (60 procentų atvejų). Visų ketur­mečių šernų amžius buvo didesnis dau­giau kaip dvejais metais. Be to, nustatant patinų amžių pagal ilčių formos koeficientą, nė karto žvėrys nebuvo pajauninti.

Taigi praktika parodė, kad žinomi šernų amžiaus nustatymo pagal iltis metodai nė­ra pakankamai tikslūs. Tad reikia daryti naujus tyrimus ir tuos metodus tikslinti.

Apytikrį palelės amžių galima nustaty­ti pagal iltinio danties formą. Jaunų kiau­lių plačiausias yra ilties pagrindas, o šer­nų plačiausia vieta beveik ties nudilimo paviršiaus riba. Senų kiaulių apatinė ilčių dalis būna susiaurėjusi (iki kelių milimet­rų skersmens).

Patinų apatinių ilčių plačiausia visada būna apatinė dalis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.