Kad geriau sektųsi išmokti rišti mazgus, pakartokite kelias svarbias taisykles. Virvelę reikia imti stiprią ir mažiausiai 6 mm. storumo. Juo storesnė virvelė, tuo lengviau atsimenama mazgo rišimo eiga. Imdami rišti naują mazgą, įsižiūrėkite, iš kokių dalių jis sudėtas, kaip pradėti rišti, kas reikia pirmiau atlikti ir kas paskiau. Čia kiekvieno mazgo rišimas paaiškintas keliais brėžiniais.
Pintas žiedas (1, 2, 3 ir 4 brėž.). Mazgas nėra per daug painus. Rišamas taip. Sulenkite virvelę prie vieno galo, kad pasidarytų dvi akutės (kaip matote 1 brėš.). Paėmę virvelę už galo B veskite ją viršum galo S, paskiau po ta akutės dalimi, kuri pažymėta skaitline I, viršum ll-os akutės dalies, po III-čia akutės dalimi ir, pagaliau, viršum IV-os dalies. Atlikę tuos veiksmus gaunate mazgą, kuris parodytas 2 brėž. Iš jo eina du virvelės galai: B ir S. Paimkite galą B ir padėkite jį viršum galo S. Galą B dar kartą praverkite per visą mazgą šalia virvutės S, laikydamiesi tos pačios eilės (2 brėž. parodyta taškeliais). Įsižiūrėkite gerai kas pasidarė (kartais pasidaro kaž kas nepaprasta — jei eilė sumaišyta), gavote tą patį mazgą, tik virvelė visur eina dvilinka.
Iš šito mazgo, kuris dar yra plokščias, labai paprastu būdu gauname žiedą (3 brėž.).
Galą B galima praverti per visą mazgą dar kelis kartus. Žiedas tada eis platyn, virvutė bus trilinka, keturlinka ir t. t., ir galop gausime pintą rutulį.
Pinto žiedo, parodyto 4 brėž. neaiškinsiu, nes rišamas panašiai. Pagalvokit!
Turkiška kilpelė (5, 6 ir 7 brėž.). Rišama iš tokios pat virvelės. Iš galo S sudėkite akutę ir po jos padėkite galą B. Veskite galą B ties I viršum, ties II — po, ties III — viršum, ties IV — po, ties V — viršum (5 brėž.). Viduryje gaunate keturkampį langelį O. Veskite galą B kaip parodyta 6 brėž., ir iš apačios pranerkite jį per langelį O. Taip pat pasielgsite ir su galu S. Patraukę už abiejų galų suveržkite mazgą. Kilpelė pasidaro iš tos virvelės dalies, kuri 6 brėž. pažymėta juodai. Baigtą kilpelę matote 7 brėž.
Rožytė (8, 9, 10, 11 ir 12 brėž.). Jei virvė susukta iš trijų atskirų dalių, galime rišti įdomų mazgą, kuris be savo praktiškos vertės — virvelės apsaugojimo nuo išsivyniojimo — yra dar ir gražus. Tos rūšies mazgų yra labai daug — čia aprašysiu tiktai vieną. (Jei besimokydami nenorite išvynioti virvės, galite rišti paėmę tris virvutes ir susukę jas į vieną. Paimkite spalvotas virveles arba bent galus apriškite spalvotais siūlais. Svarbu, kad virvelės būtų gana storos, nes plonos greit pasimeta tarp pirštų!). Rišimą lengvai suprasite iš brėžinėlių. Tiesą pasakius, čia būtų galima apsieiti ir be aiškinimo. 8 ir 9 brėž. parodyta, kaip pradėti rišti tą mazgą. Ar bereikia žodžių?! Viskas aišku, tik 10-tą brėžinį truputį paaiškinsiu. Sulenkite galą B (baltą),kaip parodyta brėžinyje.Paskiau galą C apsukite apie B ir laikykite tą vietą pirštu. Veskite virvelę A, kaip pažymėta brėžiny plona linija, o galą B veskite per pasidariusį lanką (svarbiausia, žiūrėk į brėžinį!) Sutvarkykite mazgą, kaip II brėž. Matote, kad mazgo viduryje tilps dar neišsivyniojusios virvelės galas. Kai mazgą pagaliau suveršite ir sulyginsite su 12 brėž., pamatysite, kad 12 brėž. virvelė eina visur dvilinka. To pasieksite, sukaišioję palikusius galus į mazgą taip, kad šalia esančių lankų gautumėt dar po vieną. Patys pagalvokit, kaip tai atlikti. Negi galima viską aprašyti — pristigtų vietos ir nėra reikalo. Čia daugiausiai padės sumanumas. Baigę mazgą, nukirpkite nereikalingus galus.
Neišsigąskite sunkumų ir pamatysite, koks tai yra įdomus užsiėmimas rišti mazgus. Pasistenkite išmokti rišti tuos mazgus atmintinai, nežiūrėdami į brėžinį. Tuo yra lavinama atmintis, nes reikia atsiminti brėžinį ir rišimo eigą. O gera atmintis — brangus privalumas. Nemeskite darbo po pirmo nepasisekimo — to padaryti neleidžia garbė.
Pilkas Vilkas.
® “Skautų aidas” 1929 m. Nr.: 3.