Slidžių priežiūra

Naujas slides impregnuoti specialia smala arba at­lydžiui skirtu skystu tepalu. Prieš smaluojant jas reikia pašildyti dujine lempa, lietlempe arba ant laužo, saugant, kad neapdegtų, paskui su skudurė­liu plonu sluoksniu smalą arba tepalą išlyginti ir po to vėl kaitinti tol, kol tepalas susigers į paviršių. Šią procedūrą kartoti 2—3 kartus, po to į slides nesusigėrusią smalą skudurėliu nušluostyti.

Impregnuoti slides prieš kelionę geriausia namuo­se. Tik atskirais atvejais, kai, važiuojant apledėju­siu sniegu, smaluotas paviršius nudyla, jas reikia dar kartą smaluoti ir lauko sąlygomis. Prie ne­impregnuotų slidžių tepalai nesilaiko.

Daugelis turistų nemėgsta tepti slidžių ir, joms blogai slystant, išeikvoja daug jėgų. Paprasčiausias tepalas yra parafinas (žvakės). Specialiai slidėms ga­minami tepalai yra prilaikyti įvairioms temperatū­roms ir sniego struktūrai.

Slides lauke geriausia tepti pašildytas, bet šiltoje patalpoje galima tepti ir nešildytas. Kokiam orui kokį tepalą parinkti, nurodyta tepalų reklamacijoje. Slidės tepamos lygiu plonu sluoksniu nuo viršaus į apačią. Tepalas išlyginamas kempine arba delnu. Jei ruošiamasi keliauti ar slidinėti visą dieną, geriau įtepti 2 – 4 plonus sluoksnius, nei vieną storą.

Jei slidės gerai slysta ir priekin, ir atgal, patartina vidurinę slidės dalį (apie 30 cm po padu) įtepti vie­nu numeriu mažesniu (šiltesniam orui skirtu) tepa­lu ir jį gerai įtrinti.

Įteptas slides būtina atšaldyti. Ar slidės gerai įteptos, galima įsitikinti, tik pavažiavus 1—2 km, kai įtepimas pats išsilygina.

Pasikeitus oro temperatūrai, reikia tepalą keisti. Seną tepalą nugramdyti faneros plokštele, peilio aš­menų antra puse ar kitu kietu, bet neaštriu daiktu. Skysti tepalai geriausiai nusiima skudurėliu, prieš tai slidę pašildžius.

Užbaigus dienos kelionę, vakare patikrinti slides ir lazdas.

Jei slidė įlaužta ar smarkiai perbrėžta, įbrėžimą reikia švelniai nuskusti peiliu ir nušlifuoti nes vė­liau per tą vietą ji gali skilti. Nedidelius įskilimus sukalti smulkiom vinutėm (geriausiai varinėm) taip, kad vinučių galvutės būtų slidės viršuje, o per apa­čią išlindę jų galiukai užlenkti pagal slydimo kryptį.

Dažniausiai lūžta užlenktoji priekinė slidės dalis ir 10 — 30 cm nuo slidės galo. Lūžus priekyje, taiso­me, apkaldami iš apačios konservų dėžutės skarda. Jei slidė lūžo tiesiai skersai, tai ant slidės viršaus reikia uždėti faneros plokštelę (8 — 12 cm ilgio) ir taip pat apkalti skarda; priekinį skardos kraštą (pagal slidės važiavimo kryptį) įleisti į medieną, apie mi­limetrą įpjaunant slidę, ir atidžiai apkalti, kad ne­trukdytų slysti, įžambiai lūžusią slidę galima patiki­mai suklijuoti epoksidine derva, bet tam reikalingas laikas dervai sustingti.

Slides laikyti ir transportuoti tik surištais galais, su įsprausta ties apkaustais plaštakos pločio kaladėle.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia